SENASTE NYTT OM JAN MYRDAL OCH JAN MYRDALSÄLLSKAPET
Vänner och medlemmar av Jan Myrdalsällskapet
Nu kommer kallelse med dagordning för årsstämman i Jan Myrdalsällskapet i Varberg 18 april och vi bjuder även in till arbetsdagar i biblioteket 4-5 maj. För att få en detaljerad inblick i vad som är på gång i sällskapet, missa inte att läsa under rubriken Krossade glas och högljudda diskussioner – rapport från engagerat och livfullt styrelsemöte 7 mars en bit ner i detta nyhetsbrev!
INNEHÅLLSFÖRTECKNING:
- Glöm inte medlemsavgiften för 2026!
- Tre frågor till Anton Honkonen om varför han redan betalt medlemsavgiften
- Kolla skräpposten!
- Kallelse och dagordning till årsstämman 18 april
- Ur arkivet: Jan Myrdal i Asien
- Alla välkomna att komma till Varberg och jobba! Arbetsdagar i biblioteket 4–5 maj
- Glöm inte biblioteksinsamlingen – var med och bidra till en ny scanner
- Stig Larsson i samtal med Anders Mård 26 mars!
- Ur arkivet: Bittan
- Jan Myrdals originalmanuskript till Badrumskranen inköpt av sällskapet
- Besök i biblioteket
- Jan Myrdal i pressen
- Efterlysning: Vem köpte breven från Jan Myrdal till Jacob Branting?
- Ur arkivet: När Jan Myrdal promoverades till hedersdoktor vid Nankai-universitetet i Tianjin 1993
- Krossade glas och högljudda diskussioner – rapport från engagerat och livfullt styrelsemöte 7 mars
- Intervju med journalisten och styrelseledamoten Anders Mård
- Ur arkivet: Myrdalkarikatyr
- Köp Myrdaliana 2 och Poeten Myrdal!
- Köp Myrdal-merch!
- Bli skribent i nyhetsbrevet
- Glöm inte medlemsavgiften för 2026!
GLÖM INTE MEDLEMSAVGIFTEN FÖR 2026!
Glöm inte att förnya ditt medlemskap i Jan Myrdalsällskapet via
Swish 123 209 2476 eller Bankgiro 857-1671.
Medlemsavgift 2026 är 275 kronor/år, 150 kronor/år för studerande, arbetslösa och pensionärer. Stödmedlemskap: 500 kronor/år eller mer. Mejla samtidigt namn och adress till info@janmyrdalsallskapet.se
Glöm inte den ständigt pågående Biblioteksinsamlingen som oavkortat går till kostnader för själva boksamlingen. Vi låter till exempel restaurera äldre böcker och behöver ny teknisk utrustning för digitalisering av hela arkivet och biblioteket. Teckna dig gärna för en månatlig eller årlig summa! Se bankgironummer ovan.
TRE FRÅGOR TILL ANTON HONKONEN OM VARFÖR HAN REDAN BETALT MEDLEMSAVGIFTEN
Varför valde du att betala medlemsavgiften till Jan Myrdalsällskapet redan på nyårsdagen i år?
Jag betalade medlemsavgiften redan på nyårsdagen därför att det kändes som en rimlig början på året: att stödja ett sällskap som arbetar med att hålla ett kontroversiellt och intellektuellt krävande författarskap levande. Jag tillbringar dessutom mycket tid på bibliotek, och att betala avgiften tidigt var därför också ett sätt att markera att sällskapets arbete är värt att bidra till. Det har nästan blivit en nyårsritual.
Vad får du för pengarna?
I första hand tillgång till böckerna, men också nyhetsbreven, möjligheten att gå på arrangemang och att ta del av arkiv- och forskningsarbete kring författarskapet.
När dyker Jan Myrdal upp som en av dina etthundra döda författare i podden med samma namn?
Det är ännu inte bestämt. Han nämns ju faktiskt rätt ofta. Han ligger, precis som sina föräldrar, ganska högt upp på listan över författare och personer som gäster födda mellan säg 1950 – 1970 nästan alltid refererar till när de talar om sin läsning genom livet. Namnet Myrdal rör ju vid så många frågor: politik, självbiografi, reportage och litterär polemik.
/Gustaf Erling

KOLLA SKRÄPPOSTEN!
Alla som inte fått årets första nyhetsbrev som skickades ut 21 februari ombeds kolla i skräpposten, då det av oklar anledning har visat sig att nyhetsbrevet för en del prenumeranter har hamnat just där. Nyhetsbrev nr 1 2026 går förstås även att läsa på sällskapets hemsida här.
KALLELSE OCH DAGORDNING TILL ÅRSSTÄMMAN 18 APRIL
Tid för årsstämma:
Lördagen den 18 april 2026 kl. 13.00 på Hotell Gästis.
Förslag till dagordning:
- Årsstämmans öppnande
- Fråga om stämman stadgeenligt utlysts
- Fastställande av dagordning
- Val av mötesfunktionärer (mötesordförande, sekreterare och 2 justerare/rösträknare)
- Styrelsens verksamhets- och ekonomiska berättelse för det gångna verksamhetsåret
- Revisionsberättelse för det gångna verksamhetsåret
- Beslut om styrelsens ansvarsfrihet för det gångna verksamhets- och räkenskapsåret
- Val av styrelse m.m.
a) Val av tre ordinarie styrelseledamöter
b) Val av tre styrelsesuppleanter för ett år
c) Val av två ordinarie revisorer på ett år
d) Val av ledamöter till valberedningen för ett år, varav en sammankallande - Fastställande av nästa års verksamhetsplan och budget
- Fastställande av medlemsavgift
- Förslag som väckts av styrelsen
- Motioner som enskild medlem skriftligen inlämnat senast åtta veckor före årsstämman.
- Enkla frågor som enskild medlem skriftligen eller muntligen anmält senast två veckor före årsstämman
- Beslut om tidpunkt för stämman 2027
- Övriga frågor
- Årsstämmans avslutning.
Handlingar inför årsstämman kommer att skickas ut per e-post till alla medlemmar senast en vecka före årsstämman. Handlingarna kommer även att finnas tillgängliga vid mötet.
UR ARKIVET: JAN MYRDAL I ASIEN

Tidning och år okänt.
/Benny Larsson
ALLA VÄLKOMNA ATT KOMMA TILL VARBERG OCH JOBBA! ARBETSDAGAR I BIBLIOTEKET 4-5 MAJ
Den 4–5 maj kommer vi ha två arbetsdagar i biblioteket. Vi behöver hjälpas åt med vårröjning i trädgården, städning och fix i biblioteket och för hågade finns det katalogiseringsarbete av Jans “sängkammarlitteratur”, som sen i somras åter finns i huset. Anmäl ditt intresse till info@myrdalsallskapet.se. Övernattningsmöjligheter finns.

GLÖM INTE BIBLIOTEKSINSAMLINGEN – VAR MED OCH BIDRA TILL EN NY SCANNER
Biblioteksinsamlingen är fortsatt livsviktig som stöd för arbetet i biblioteket. För digitaliseringen av texter till den kommande Myrdalantologin och för arbetet i Jan Myrdals och Gun Kessles personarkiv är sällskapet nu i behov av en ny arkmatad scanner. Sätt in ditt bidrag och märk inbetalningen ”Scanner”. Alla tillskott, stora som små, är väldigt välkomna!
Swish 123 209 2476 eller Bankgiro 857-1671.

STIG LARSSON I SAMTAL MED ANDERS MÅRD 26 MARS!
Celebra författarskap är inget nytt i Varberg.
Hit kommer alla: för att intervjuas i Anton Honkonens podd, vara med om författarsamtal i antikvariatet Strindberg & Co, tillbringa tid i Jan Myrdalbiblioteket, ta ett dopp i havet eller i Leninbadet, koppla av och kanske skriva…
Jan Myrdalsällskapet ser fram emot att Stig Larsson nu kommer hit på besök. Den 26 mars samtalar han med sällskapets Anders Mård om Myrdal, litteratur, politik och livet. Platsen är antikvariatet Strindberg & Co och tiden 17.00. Fri entré men biljetter måste bokas via mejl till info@strindbergco.se.

Stig Larsson är en av Sveriges största nutida författare, precis som Jan Myrdal verksam inom flera genrer, med obändig övertygelse och konsekvens. De var vänner, samtalade, förstod och läste varandra och delade passion för språket och skydde inga kontroversiella frågor.
Stig Larsson är grymt ärlig och uppriktig! Ofta ansedd som enfant terrrible men nu en etablerad författare, därtill katolik. Vad mer kan behövas för en trevlig tidig kväll på antikvariatet?
Några speciella frågor du tycker ska ställas till Stig Larsson? Skicka gärna e-post till larssonivarberg@janmyrdalsallskapet.se.
Varberg, staden där litteratur och kultur är huvudsak och inte ett kuriöst underfinansierat särintresse!
/Anders Mård


UR ARKIVET: BITTAN

Ur När morgondagarna sjöng (s. 369):
”På tisdag fick jag brev från Maj-Britt. Hon hade
skrivit med grönt bläck på gult papper.
Jag vet ej om fullare fröjd står att nå
än när lapparna skälva av gråt,
om vi någonsin leva så gränslöst som då
när pannan av ångest är våt.
Och ingen kom så hel och ren
till lyckans vardagssal
som den som var med sig själv allen
en natt i skakande kval.
Ja, Jan när du har, eller om du kommer att uppleva
innehållet i denna dikt, så tror jag att du kommer att
förändra åsikt i mångt och mycket.
Med hälsningar
Bittan
Det hade hon rätt i. Det borde jag förstått om inte
annat så den kvällen i telefonkiosken vid
Observatorielunden.”
/Benny Larsson
JAN MYRDALS ORIGINALMANUSKRIPT TILL BADRUMSKRANEN INKÖPT AV SÄLLSKAPET
Ibland dyker det upp material på auktionsfirmornas hemsidor som rätteligen borde finnas i Varberg, i Jan Myrdalsällskapets arkiv. För en tid sedan såldes på Stockholms Auktionsverk Jan Myrdals originalmanus till romanen Badrumskranen från 1957. Det klubbade priset blev drygt 5 000 kronor – och manuset finns nu i Varberg.
Varför är ett originalmanus intressant? Myrdal själv tyckte egentligen inte det. I vart fall gillade han inte litteraturvetenskaparnas knappologiska granskning av olika manusversioner. För Myrdal gäller sista av författaren godkänt manus, helst försett med ordet Imprimatur. Myrdal brände också en del av sina gamla manuskript.

Vad kan då detta manus berätta. Dels naturligtvis en del om hur det manuset skiljer sig från den publicerade boken. Men det är något som vi får återkomma till. Nu koncentrerar vi oss på det rent personliga utifrån informationen på första sidan:
Längst upp till höger finns namnet Sven Olof Ehrén, konstnär och nära vän till Jan Myrdal. Sedan följer titel, författarnamn och adress. Där ser vi att Myrdals fasta adress var Vulcanusgatan 3, en liten lägenhet i det så kallade Atlasområdet i Stockholm. Lägenheten tillhör Gun Kessles andra make, konstnären Torsten Rehnqvist. Där finns också ett telefonnummer angivet.

Nu blir det intressant.
”Freddy och Giggi från vännen författaren 7-10-57”
Manuset var alltså en gåva från Jan Myrdal – men vilka var Freddy och Giggi?
Paret kan ses på bröllopsbilden i DN 1951.
Men varför får Freddy och Giggi manuset i present just den 7 oktober 1957. Det finns inga bemärkelsedagar som passar. Men datumet är viktigt, inte minst för Myrdal, det är nämligen datumet då Badrumskranen når ut till boklådorna. Boksläpp, skulle man kanske säga idag.
Freddy och Giggi verkar ingå i Myrdals bekantskapskrets, tillsammans med bland andra Svenolof Ehrén (som han valde att stava sitt namn) och Stig Claesson, Slas.
Freddy hette Björkegren (1924–2013) i efternamn och kallades aldrig för något annat än just Freddy. Han var tandläkare i Djursholm. Källorna berättar inte mycket men i en dödsruna framgår att han tillbringade mycket tid på Öland, var fågelskådare och poet, i huvudsak opublicerad.

Giggi hette från början Ann-Marie Neander (1932–2023). Hon får så småningom möjlighet att bli folkbokförd som Gigi. Äktenskapet med Freddy varar inte och hon är från 1960 gift med Svenolov Ehrén, som efter separationen 1972 gifter om sig med Åse Kleveland.
Gigi Ehrén Neander fortsätter att röra sig i konstnärskretsar och porträtteras bland annat av Stig Claesson. Hon är också aktiv på Instagram ända in på 2020-talet.
Badrumskranen utkom 1957 på Tidens förlag, med omslag av Gösta Kriland. I en dubbelpocket på PAN 1968 samsas Badrumskranen med Jubelår under titeln Två folkhemsromaner, med Leif Zetterling som formgivare.
/Anders Mård

BESÖK I BIBLIOTEKET
I söndags, den 8/3, sålde jag den sista av Jans slipsar till en besökare, Henrik, en ung medelålders kille. Modellen var av den vävda raka modellen, som var populär för ca 50 år sen. Jag frågade AI om denna variant av slips och AI påstod att de var på modet igen. Så grattis Henrik till ett kap!
Sen förra nyhetsbrevet har det droppat in ca ett besök i veckan. Stipendiaterna på Leninland passar ofta på att göra ett studiebesök här på Biblioteket, bl.a. Elof Hellström som gärna såg ett samarbete mellan Myrdalsällskapet med biblioteket och Medborgarhuset i Hägerstensåsen där han verkade.
På bilden ser man två arkitekter från Lund respektive Göteborg som sammanstrålade i biblioteket. Utöver Myrdals författarskap var de även intresserade av utbyggnaden av vinden 1992 som Lasse och jag lät göra då.
I mitten av mars kommer Leninlandstipendiaterna Lars Kromsten och Brita Papini att försöka hitta material i arkivet som rör Myrdals samarbete med Aspelin, Herlitz och Granlid i 50-talets Göteborg.
/Elisabeth Hallin

JAN MYRDAL I PRESSEN
Några korta omnämnanden av Jan Myrdal har skett i media sedan sist.
I Värmlands Folkblad 17 februari skriver Erik Segerpalm om SVT-aktuella och mycket sevärda dokumentären Dragspelsgraven i Älvdalen och nämner då att Jan Myrdal är en av de gubbar som två av filmens upphovsmän, Bo Sjökvist och Bengt Löfgren, tidigare dokumenterat.
Sydsvenskan tipsar 23 februari om fynd att göra på årets bokrea utifrån vem du är och om du kategoriserar dig själv som vårdnadshavare uppmanas du köpa De hemliga breven för att inte göra om Alva och Gunnar Myrdals misstag att lämna dina barn hemma i Sverige vid utlandsvistelser.
I en text på timbro.se 27 februari nämner Henrik Dalgard i förbifarten Jan Myrdal som en av dem som bidrog till ”medievänsterdebatten” i början av 1980-talet.
I Expressens stora intervju med Ann Heberlein 1 mars citerar hon JM som på sin 90-årsdag skämtsamt ska ha sagt att han haft samma åsikt sedan han var 16.

På den turkiskspråkiga hemsidan haber.dk 2 mars skriver tidigare Sveriges Radio-journalisten Abdullah Gürgün om mordet på Olof Palme och Jan Myrdal dyker då upp i samband med Palmes inställning i Vietnam-frågan.
En ledare i Nya Wermlands-Tidningen 3 mars uppmärksammar Lasse Didings uppstoppade tax och kopplar den till en leninistisk tradition, samt ställer (uppenbarligen ovetande om att JM donerade sin kropp till kirurgutbildningen vid Sahlgrenska akademin) frågan om någon kontrollerat Jan Myrdals grav.
Victor Malm skriver i Expressen 8 mars om Lars Jakobsons roman Vid den stora floden från 2006, i vilken Jan Myrdal får sig en känga.

Fredrik Virtanens intervju med Jan Myrdal
2019 intervjuades Jan Myrdal av Fredrik Virtanen och resultatet publicerades i Folket i Bild/Kulturfront. Hela intervjun samt deras tre timmar långa podd-samtal finns tillgängliga på Virtanens hemsida här!
/Gustaf Erling
EFTERLYSNING: VEM KÖPTE BREVEN FRÅN JAN MYRDAL TILL JACOB BRANTING?
Den 24 april 2022 sålde Crafoord Auktioner i Lund ett tiotal brev från Jan Myrdal till Jacob Branting, den senare kulturredaktör på Arbetarbladet i Gävle.
Breven är skrivna runt 1960 när Myrdal befinner sig i New Dehli. Breven innehåller erbjudanden om texter, resonemang om olika tidningar och kolleger och en del asiatiska iakttagelser. Priset blev 1 000 kronor.
Jan Myrdalsällskapet önskar ta del av korrespondensen och hoppas att köparen finns bland läsarna av detta nyhetsbrev. Den som känner sig träffad, skicka e-post till Jan Myrdalsällskapet.
Länk till den avslutade auktionen
/Anders Mård


UR ARKIVET: NÄR JAN MYRDAL PROMOVERADES TILL HEDERSDOKTOR VID NANKAI-UNIVERSITETET I TIANJIN 1993

”För hans bidrag till vänskapen mellan Sverige och Kina och för hans kulturella insatser.”
I sin föreläsning ”Den intellektuelle och makten – Sverige och den offentliga lögnen” på Université de Caen Basse-Normandie i Frankrike den 13 november 2014 nämner Jan bl.a. utnämningen.
”Kina reagerar annorlunda. Jag har rest där och skrivit både före och under kulturrevolutionen. Jag har träffat Mao Zedong och talat med Zhou Enlai några gånger. Ansåg och anser att kulturrevolutionen var i stort nödvändig och riktig. Det gör jag ingen hemlighet av. Läs Un village de la Chine populaire suivie de Liéou-Lin après la révolution culturelle (Gallimard 1972) och La route de la soie (Gallimard 1980, orig. Sidenvägen, 1977). Man låter mig detta till trots komma till Kina. Man ger mig till och med ett mycket prestigefyllt hedersdoktorat 1993 vid Nankai-universitetet för den första upplagan av Rapport från kinesisk by (1963) och samlar alla ”gamla vänner” från 1952 till återträff och middag 2002. Men man återutger ingenting och när BBC och Sveriges Television ville att jag skulle göra en storfilm om Sven Hedin meddelar man dem officiellt att Jan Myrdal inte får något tillstånd att arbeta med detta i Kina.”
/Benny Larsson
KROSSADE GLAS OCH HÖGLJUDDA DISKUSSIONER – RAPPORT FRÅN ENGAGERAT OCH LIVFULLT STYRELSEMÖTE 7 MARS
Hela styrelsen med undantag från Jan Bergsten som anmält förhinder och Robert Modigh som deltog via länk, samlades i god tid före mötet i biblioteket och intog då i vanlig ordning en enklare smörgåsbuffé under trivsamma former som då också gav möjlighet att informellt diskutera och behandla allt mellan himmel och jord med anknytning till vårt arbete.
Ekonomi
Efter genomgång av föregående mötes protokoll som kunde läggas till handlingarna kunde dagens uppgifter tas itu med. Vår kassör Robert Modigh konstaterade att vi efter förra årets rekordresultat med över 300 medlemmar nu fått en trögare start på året och att vi därför i nästa nyhetsbrev skulle lyfta fram frågan om att betala medlemsavgiften tydligare och dessutom skicka ut ett särskilt brev till tidigare medlemmar som inte förnyat sitt medlemskap. Robert uppdrogs att utforma detta brev tillsammans med Gustaf Erling.
Vi beslöt också att sällskapet skulle bekosta det av Lasse på auktion inköpta originalmanuskriptet till JM:s burleska 50-talsroman Badrumskranen. Samtidigt konstaterades att vi missat en brevsamling mellan Jan och Jakob Branting från 50-talet och att Anders Mård uppdrogs att efterlysa köparen av dessa i nästa nyhetsbrev.

För att skydda böckerna på vindsvåningen från skadlig strålning har det nu installerats solfilm på fönsterrutorna på bibliotekets vindsvåning till en kostnad av ca 40 tusen kronor och även denna kostnad beslöt styrelsen att sällskapet skulle betala.
Stämman i april
Kallelse skickas ut i närtid med verksamhetsberättelse och verksamhetsplan för kommande år. På stämman lovade Lasse att hålla ett litet föredrag om fortsättningen av den hittills aldrig avslutade familjehistorien om De hemliga breven där Lasse nu håller på att färdigställa svar på svaren på hans egen lilla bok om De grova lögnerna om Jan Myrdal i De hemliga breven. Turerna tycks aldrig riktigt komma till avslut. Vi hoppas på stor uppslutning till denna årsstämma som likt tidigare år äger rum på Gästis i Varberg. Datum är 18 april!
Bibliotekets omvårdnad och utvecklingsarbete
Vår lokalansvarige Lennart Munter har köpt nya filter till källarens avfuktare och som tidigare meddelats har fönsterrutorna på vinden fått solskydd mot för böckerna skadlig strålning. Vad gäller arbetet med renoveringen av bibliotekets skadade böcker letar vi vidare bland landets rätt få bokbindare och Lasse hade nosat upp en ny i form av författaren Elin Cullheds nyligen pensionerade pappa som omedelbart ska kontaktas och bjudas in till biblioteket.
Vice ordföranden Elisabeth Hallin uppdrogs att i nyhetsbrevet efterlysa fortsatt hjälp med katalogiseringen av de resterande fortfarande okatalogiserade erotiska böckerna som vi fått i gåva av Gun Kessles och Jan Myrdals stiftelse. Vad gäller bibliotekets bildmaterial uppdrogs Ingemar Albertsson att ta förnyad kontakt med André Brochu som tidigare hållit i detta katalogiseringsarbete. Slutligen uppdrogs Lennart Munter och Ingemar Albertsson att arrangera en arbetsdag för alla medlemmar på biblioteket under våren och mer om detta på annan plats i detta nyhetsbrev.
Slutligen går nu sällskapets juridiska process mot Gun Lauritzson om vem som är den rättmätige ägaren till JM:s anteckningsböcker från Liu Lin by mot sin upplösning. I april blir det huvudförhandling i målet i Lunds tingsrätt.
Då det dykt upp nazistiskt inspirerad skadegörelse i Varberg på senare tid beslöts att förbättra belysningen runt biblioteket och därtill sätta upp kameror. Dessutom uppdrogs i samma anda vår ständige resident i huset, Carl Erland Andersson, att aldrig släppa på vaksamheten vad gäller mystiska personer i närområdet som kan misstänkas ha onda avsikter vad gäller biblioteket!

Hemsida och nyhetsbrev
Här i nyhetsbreven rapporteras fortlöpande artiklar där Jan Myrdal på olika sätt apostroferas men nu beslöt vi också att de längre artiklar av dessa som mer specifikt och utförligt närmare berör Jans arbete också i sin helhet ska finnas tillgängliga på hemsidan.
Sällskapets bokutgivning
Vår idéspruta och oförtröttlige redaktör för sällskapets förläggarverksamhet, Anders Mård, rapporterade om sitt arbete. I år kommer som vanligt numera ett nytt nummer av Myrdaliana ut med speciell inriktning på Gun Kessles liv och verk förutom sedvanliga avdelningar om årets Leninpris och spektakulära arkivfynd. Gun Kessles jubileumsår kommer också att uppmärksammas med dels en bilderbok med representativt urval av bilder från de olika genrer Gun var verksam inom, dels ett urval av hennes minnesanteckningar.
Det omfattande arbetet med en fyllig antologi med JM-texter i samarbete med Celanders förlag fortskrider och de hittills föreslagna texterna skickas nu till en bred referensgrupp för komplettering och det praktiska arbetet med scanning och formatering av de hittills spikade texterna delegerades till Gustaf Erling.
Vad gäller arbetet med den kompletta bibliografin kunde nu konstateras att detta arbete påbörjats av Petter Malmberg som nu också permanent knutits till styrelsen. Vår förhoppning är att även detta arbeta ska vara klart till Jans 100-åriga jubileumsår 2027.
Biblioteksdagen 19 juli
Uppdrogs åt Lasse att kontakta Torsten Jurell för föredrag om Gun Kessles konst och betydelse på biblioteksdagen detta år 2026 som ju också är det år då Gun skulle ha fyllt 100 år. Vi hoppas då på stor uppslutning från medlemmarna till ett soligt spektakel som också kommer att innefatta sedvanlig korvgrillning, sång och musik. Programmet är ännu inte spikat och vi återkommer därför med närmare detaljer!

Avslutning på dagen
Efter att styrelsemötet avslutats efter tre timmars intensiva förhandlingar fick styrelseledamöterna en välbehövlig vilopaus före kvällens samkväm och diskussion om Jan Myrdals 70-talsroman Karriär som behandlar fyra rörelsekarriäristers inre och yttre liv. Efter gemensamt intagande av lite mat i Villa Wärings salong med tillhörande rödtjut så steg diskussionstemperaturen snabbt och det spännande världsläget diskuterades alltmer intensivt med animerade inlägg från närmast samtliga runt bordet.
Till slut fick ordning och rättning i leden anföras och Robert Modigh fick då tillfälle att lägga fram sin bild av Jan Myrdals närmast dokumentära skildring från det politiska 70-talet. Initierat skildrades de fyra huvudpersonerna ur den tidens topside och likt de andra läsarna i styrelsen konstaterade han att många av romanens många trådar så här 50 år senare inte var helt lätta att följa i Jans myllrande framställning. Robert hade dock som den erfarne pedagog han är gjort ett gediget arbete som skulle visa sig vara en braständare av format när diskussionens vågor sen släpptes fria.

Om engagemanget redan från den inledande diskussionen varit stort så skulle det nu visa sig under förstärkning av vinets välsignelsebringande inverkan på livsandarna att Jans bok skulle komma att initiera en sent glömd diskussion om världen och politiken av ett tidigare i styrelsesammanhang aldrig skådat slag. Under stigande turbulens och ljudnivå försökte man nu överrösta varandra och gamla vänskaper sattes under svår prövning och glas och porslin fick hjälpligt undanröjas från bordet då ledamöternas engagerat yviga kroppsspråk fortsatte att stiga under de kommande timmarna. Tack och lov kunde det dock till slut konstateras att närmast samtliga av samtidens stora samhällsfrågor fått heltäckande om än en smula disparata svar från den samlade styrelsens hårt arbetande och sammanslagna huvuden. Jan Myrdalsällskapets styrelse kunde till slut avsluta sitt dagslånga arbete under förbrödringens och kärlekens gemensamma paraply.
Till nästa möte läser vi på förslag av Anders Mård Jans 70-talsdrama B Olsen löper livet ut som då också introduceras av samme Mård som också föreslagit oss att då tillsammans se Pelle Berglunds TV-dramatisering av denna rätt förbisedda text av JM. Nedan kommer länk till filmen på Youtube.
/Lasse Diding

INTERVJU MED JOURNALISTEN OCH STYRELSELEDAMOTEN ANDERS MÅRD
I serien av intervjuer med styrelsens medlemmar har turen nu kommit till gamle journalisträven Anders Mård, som vi helt enkelt låter intervjua sig själv:
Kan du presentera dig själv och ge några inblickar i ditt liv?
Stockholmare, journalist på bland annat Expressen, SvD, P2, lokalradio, landsortstidningar. Pensionär sedan några år. Fru, tre barn och sju barnbarn. Fyrtioårig bröllopsdag rätt nyligen. Lyssnar på jazz, blues, folk & protest. Samlar på böcker och grafik. Släktforskar. Ser gärna film men numera mest på teven via strömningstjänster. Biografen som miljö är inte vad den en gång var.
Uppvuxen i en familj där böcker och tidningar och konst alltid fanns. Kanske ligger där en motsättning i att mina föräldrar var blomsterhandlare, grossister. Men båda fanns i de klassiska Klarakvarteren på 1940- och 50-talen, med allt vad det innebar av kontakter bland murvlar, litteratörer och kluddar.
Kluddar?
Så brukade pappa kalla konstnärer. Snällare än plankstrykare. Min pappa jobbade också på flera antikvariat, extra på helgerna. Sigurd Tullbergs, i ett av de nya Hötorgshusen och Jones antikvariat på Norrtullsgatan, i Brantinghuset. Jag fick ofta hänga med och lärde väl inte direkt känna så många men jag minns Erik Asklund, Lars Ahlin, Per Wahlöö, Gustav Rune Eriks och faktiskt också Anders Österling som ibland brukade handla hos Jones. Och så massor av redaktörer som sålde sina recensionsexemplar, vad jag förstår oftast olästa.
Inga kluddar alltså?
Pappa kände många. K A Pehrson, Öyvind Fahlström, Björn Jonson, Georg Lindström och så förstås Arne Jones, bror till Ragnar som drev antikvariatet. Bröderna Jones tillhörde de närmaste vännerna och vi umgicks familjevis, oftast hemma hos Arne i ateljéhuset i Sollentuna.
Jan Myrdal fanns i gänget, eller?
Inte vad jag vet. När jag började hänga med pappa hade Myrdal redan anträtt sina resor ut i världen. När jag tänker efter var i alla fall Göran Palm och Sven Lindqvist frekventa kunder på bägge antikvariaten.
Och hur mötte du Jan Myrdal?
När jag gick i mellanstadiet hade jag börjat läsa Myrdal och använde honom när jag skulle presentera en bok för mina skolkamrater. Det var Resa i Afghanistan, i det dekorerade klotbandet från 1966. Presentationen gick inte speciellt bra, man kan tänka sig ett totalt fiasko, vilket nog ledde till att jag ansågs ännu konstigare än vad jag tidigare ansågs var. Hade ju redan börjat lyssna på John Coltrane, kan jag noga säga att jag var ensam i mellanstadiet om att göra. Man bör vårda sin excentricitet, som jag brukar säga nu för tiden.
Men du gav inte upp Myrdal?
Nej, verkligen inte. Från cirka 1972 skaffade jag alla böcker av Myrdal som fanns att få tag i. Pappa hade en del i sina hyllor som jag skamlöst flyttade till min egen hylla. Samtida, i gröntonad PAN-pocket, läste jag om och om igen, har exemplaret kvar, nu i lösbladsformat. Framför allt blev sedan skriftställningarnas många volymer en del av regelbundet läsande, som jag fortfarande återkommer till. Vågar inte påstå att jag läst allt av Myrdal men ibland känns det så. Samtidigt blir jag glad att hitta texter som jag tidigare inte brytt mig speciellt mycket om, texter som jag nu utifrån andra insikter och kunskaper förstår bättre.

Beskriv Jan Myrdal kort.
Oj, låt mig försöka med några ord.
Språket! Kunskaperna! Övertygelserna! Kritiken! Världen! Nödvändigheten! Obändigheten! Motståndet! Yttrandefrihetsfundamentalismen!
Nio ord som bär ett av de mest inflytelserika författarskapen i vår tid.
Nu är du verksam i Jan Myrdalsällskapet. Vad gör du där?
Man kan väl säga att jag har tagit på mig ansvaret för sällskapets publicistik i form av utgivning av en skriftserie och årsboken Myrdaliana. Inför Jan Myrdals hundraårsdag 2027 finns andra omfattande projekt att arbeta med. Årets hundraåring, Gun Kessle, kommer också att föräras publikationer. Det är viktigt att inte glömma bort Gun när man talar om Jan. De utgör på många sätt en symbios som är byggd på självständighet. Kamratäktenskap, brukade Gun säga. Styrelsearbetet är i alla fall kul, även om jag bara är suppleant.
Bäst och sämst med Jan Myrdals omfattande författarskap?
Lättare att säga vad som är bäst än vad som är sämst. Även det sämsta, och mest kritiserade, rymmer fler bottnar än vad dagens polariserade debatt kan hantera. Ta Himmelska fridens torg som ett exempel. Myrdal tyckte inte att demonstranterna skulle eller borde ha skjutits. Snarare var det så att han i analysen pekade på att det som skedde möjligen var historiskt nödvändigt, om det inte skett skulle Kina ha kunnat hamna i en nedgångsfas, få en skenade ”rysk” utveckling med oligarker och imperialistiska ambitioner. Jag kan inte avgöra om Myrdal har rätt eller fel men det gängse påståendet att han skulle hyllat dödsskjutningarna är nys.
Den långa sviten av Skriftställningar är bäst, vad man nu menar med det, en osannolik prestation. Barndomstrilogin, stor skönlitteratur med språkbehandlingen på topp. Ett andra anstånd, en plågsam avslutning av såväl ett långt liv som ett författarskap, krävande – rentav kvävande – läsning, helt nödvändig.
Är eller har du varit politiskt aktiv?
Njae. Jag har alltid varit en dålig aktivist, mer en hangaround. Har läst tidningarna och pamfletterna, känt en del viktiga personer. Har bekanta som står långt till höger, som inte tvekar att vara öppet antisemitiska. Där kommer yttrandefrihetsfundamentalismen. Men flest kompisar finns förstås vänsterut. Röstat i alla val jag haft rösträtt i men jag vågar säga att ingen vet vad jag röstat på.
Men att jag är vänster, röd, det är inget jag hymlar med. Här ”på vår kant” finns det som behövs för att skapa en annan och bättre värld.
I styrelsen har vi en fortlöpande studiecirkel med utgångspunkt i Jans böcker. Vad tycker du vi ska välja härnäst?
Tycker att vi borde se filmen/teveteaterföreställningen B Olsen löper livet ut. Den finns på Youtube. Jag tycker att den är rolig, knasig och seriös. Lite Beckett här och där. Lagom lång, dessutom. Kanske man kunde få regissören Pelle Berglund att komma till Varberg för att berätta lite om inspelningen.
/Anders Mård
UR ARKIVET: MYRDALKARIKATYR

/Benny Larsson
KÖP MYRDALIANA 2 OCH POETEN MYRDAL!
Köp Jan Myrdalsällskapets senast utgivna titlar direkt från oss och stöd på så sätt sällskapet och bevarandet av biblioteket! Myrdalianas fullmatade andra årgång blir din för 150 kr och småskriften Poeten Myrdal kostar ynka 50 kr. Den faktiska fraktkostnaden tillkommer.
Fler titlar till försäljning hittar du här!

KÖP MYRDAL-MERCH!
Du har väl inte missat att det via sällskapets hemsida vid sidan av böcker även finns ett litet urval av Jan Myrdal-merch till salu? I nuläget finns t-shirts i två varianter, en praktisk kasse i juteväv samt en fin mugg i generös storlek.
Stöd sällskapet och bevarandet av arkiv och bibliotek genom att handla dina kassar, muggar och t-shirts här!

Jutekassen kostar 75 kr och muggen 100 kr.

T-shirtarna finns i storlek M, L och XL. Priset är 250 kr.
REDAKTION
Redaktör: Lasse Diding
Biträdande redaktör: Anders Mård
Redaktionssekreterare: Gustaf Erling
Övriga medverkande i detta nummer: Benny Larsson, Elisabeth Hallin
Kontakt:styrelsen@janmyrdalsallskapet.se


BLI SKRIBENT I NYHETSBREVET
Vi ser gärna att fler medlemmar är med och bidrar med artiklar framöver!
Är du intresserad av att medverka i kommande nyhetsbrev? Kontakta oss på styrelsen@janmyrdalsallskapet.se
GLÖM INTE MEDLEMSAVGIFTEN FÖR 2026!
Glöm inte att förnya ditt medlemskap i Jan Myrdalsällskapet via
Swish 123 209 2476 eller Bankgiro 857-1671.
Medlemsavgift 2026 är 275 kronor/år, 150 kronor/år för studerande, arbetslösa och pensionärer. Stödmedlemskap: 500 kronor/år eller mer. Mejla samtidigt namn och adress till info@janmyrdalsallskapet.se
Glöm inte den ständigt pågående Biblioteksinsamlingen som oavkortat går till kostnader för själva boksamlingen. Vi låter till exempel restaurera äldre böcker och behöver ny teknisk utrustning för digitalisering av hela arkivet och biblioteket. Teckna dig gärna för en månatlig eller årlig summa! Se bankgironummer ovan.